Da mobilnost bude realnost za sve: ESN survey

Uvaženi,

Obraćam Vam se jer Erasmus Student Network BiH treba Vašu pomoć! Naime, Erasmus Student Network (ESN) trenutno sprovodi anketu pod nazivom ESNsurvey, s ciljem da kvalitetna mobilnost postane stvarnost za sve! Ljubazno bismo Vas zamolili da nas podržite u širenju ankete među svojom visokoškolskom ustanovom i da proširite vijest među ostalim zainteresiranim stranama kako bismo došli do što većeg broja studenata. Anketa je dostupna na: https://esnsurvey.org/.

ESNsurvey je jedan od glavnih projekata Erasmus Student Network, koji istražuje različite aspekte mobilnosti studenata od 2005. godine. Istraživanje se distribuira u saradnji sa 44 zemlje u kojima je prisutan ESN.

Projekat ESNsurvey ima za cilj poboljšanje pristupa i kvaliteta mobilnosti studenata, s posebnim fokusom na monitoring Erasmus+ programa. Dobijeni rezultati objavljuju se u izvještaju i koriste se kao preporuke svim institucijama uključenim u mobilnost studenata. Očekujemo da će prvi rezultati biti objavljeni početkom septembra, a konačni izvještaj do kraja godine.
Anketa je otvorena kako za studente visokog obrazovanja koji su učestvovali u programu razmjene ili mobilnosti, tako i za one studente koji to još nisu učinili.

Snažan fokus ovogodišnjeg istraživanja biće kreiranje nacionalnih poređenja kako bi se analiziralo kako se implementacija programa mobilnosti razlikuje od zemlje do zemlje, kao i da se identifikuju dobre prakse i oblasti kojima je potrebno poboljšanje. Vjerujemo da je ovo odlična prilika za prikupljanje relevantnih podataka o situaciji u našoj zemlji. Štaviše, anketa također prikuplja informacije o različitim visokoškolskim ustanovama, što može biti zaista korisno.

Zamolili bismo vas da proširite anketu među Vašim studentima: dolaznim i odlaznim studentima koji su bili na razmjeni u akademskim godinama 2021/2022 i 2022/2023, kao i studentima koji nisu imali priliku da učestvuju u razmjeni.

Kao dio naših napora da podržimo širenje ankete, kreirali smo niz materijala koji se mogu koristiti za slanje ankete studentima. Svi oni su uključeni u ovaj dokument, koji će se takođe redovno ažurirati.

U prilogu ovog maila se nalazi i prezentacija sa ključnim zaključcima prethodnog izdanja ESNsurvey XIV!

Ne ustručavajte se kontaktirati ESN BiH na bih-admin@esn.org ili ESNsurvey tim na surveyteam@esn.org u slučaju da imate bilo kakva pitanja.

Srdačan pozdrav,

Merima Selimović