ODRŽANA IV SJEDNICA ASOCIJACIJE REKTORA PRIVATNIH UNIVERZITETA/SVEUČILIŠTA

Univerzitet u Travniku bio je domaćin IV sjednice Skupštine Asocijacije rektora privatnih sveučilišta/univerziteta. Sjednica je održana 18.05.2018. godine u Kiselјaku u prostorijama Pravnog fakulteta Univerziteta u Travniku. Na sjednici se, između ostalog, razgovaralo o finansiranju visokog obrazovanja u Bosni i Hercegovini, ujednačavanju standarda studija na visokoškolskim ustanovama u privatnom vlasništvu, akademskoj mobilnosti nastavnika i saradnika, (re)akreditaciji visokoškolskih ustanova i studijskih programa u Bosni i Hercegovini i priznavanju kvalifikacija stečenih u Bosni i Hercegovini izvan granica BiH.

Sastanku su prisustvovali članovi Asocijacije, kao i drugi učesnici: prof. dr. Mirko Pulјić, rektor Sveučilišta „Vitez“, predsjednik Asocijacije; glavni tajnik Asocijacije prof. dr. Salih Bučuk (predstavnik Internacionalnog univerziteta Travnik), tehnički sekretar Asocijacije Milena Sajević, dipl. iur. (generalni sekretar Sveučilišta „Vitez“); prof. dr. Rasim Dacić, rektor Univerziteta u Travniku; akademik prof. dr. Nedelјko Stanković, rektor Evropskog univerziteta „Kallos“ Tuzla; doc. dr. Albina Abidović, predstavnik Evropskog univerziteta Brčko distrikt BiH; predstavnici Sveučilišta Hercegovina – prof. dr. Milenko Kundačina, pomoćnik rektora, mr. Marko Antonio Brkić, voditelј Ureda za istraživanje, znanost i razvoj, i generalni sekretar Dragana Jerković; prof. dr. Marko Matić, rektor Univerziteta modernih znanosti CKM Mostar; predstavnici Nezavisnog univerziteta u Banja Luci – prof. dr. Zoran Kalinić, rektor, i prof. dr Slobodan S. Župlјanin, prorektor za nastavu i studentska pitanja, kao i gdin. Zoran Matošević, pomoćnik ministrice obrazovanja KSB.

Sastanku je prisustvovao i direktor Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH prof. dr. Enver Halilović. Na sastanku se direktor Agencije, između ostalog, osvrnuo i na aktuelno pitanje validnosti diploma visokoškolskih ustanova u Bosni i Hercegovine, za koju tvrdi da nije ugrožena.. „To pitanje priznavanja diploma je riješeno Lisabonskom konvencijom koja nije uopšte vezana s tim da li je neka agencija članica ENQA-e ili nije. Taj proces priznavanje ostaje onakav kakav je dosad bio”, potvrdio je prof. dr. Enver Halilović, direktor Agencije.

Naredni sastanak Asocijacije rektora privatnih univerziteta/sveučilišta planiran je početkom idućeg mjeseca, a domaćin sastanka će biti Univerzitet modernih znanosti CKM u Mostaru.