Radionica “(Po)brini se za mentalno zdravlje”

U četvrtak, 23. februara, u prostorijama Univerziteta održana je radionica na temu mentalnog zdravlja, koju su zajednički organizovali PRONI centar za razvoj mladih i Evropski univerzitet u Brčkom.

“Kako se nosimo sa anksioznošću, posebno sa anksioznošću na ispitu, i kada se za pomoć obratimo stručnjaku?” Odgovor na ovo i druga pitanja iz oblasti zaštite mentalnog zdravlja pokušali smo pronaći tokom radionice sa studentima Fakulteta zdravstvenih nauka u Brčkom. Osim ispitne anksioznosti, studenti su istakli da se mladi danas suočavaju sa različitim uzrocima koji mogu biti okidači za narušeno mentalno zdravlje ili pojavu anksioznosti kao što su; otežano suočavanje sa različitim očekivanjima od okoline ili društva, iskrivljene vrijednosti u društvu, loš utjecaj društvenih mreža i strah od neuspjeha.

Smatraju da su kontinuirana edukacija u oblasti ličnog razvoja, širok krug podrške i mogućnost dobijanja stručne pomoći načini da se cijeli proces lakše nosi i provede. Studentice koje su učestvovale na radionici ostavile su pozitivan utisak na kraju radionice i podržale ovakav vid saradnje i inicijative koje povezuju formalno i neformalno obrazovanje.

Radionica je održana u u okviru projekta ,,BeWell@Digital” koji podržava Evropska komisija kroz program Erasmus Plus, a implementira konzorcijum na čelu sa International Youth Health Organization i partnerima: PRONI Centar za omladinski razvoj (BiH), Qendra Youth Act (Albanija), Društvo za borbu protiv SIDE – CAZAS (Crna Gora), Epistimoniki Etaireia Vioiatrikis Pliroforikis kai Pliroforikis Ygeias – GBHI (Grčka) i Institut savremenih tehnologija Crne Gore. Projekat u Brčko distriktu BiH je sufinanciran je kroz poziv Odjeljenja za evropske integracije i međunarodnu saradnju Brčko distrikta BiH.

Zaključeno je da su ovakve radionice izuzetno korisne. Studenti dobivaju veće mogućnosti interaktivne edukacije, upoznaju se sa modelom Erasmus projekata. Voditelji projekata na UEBD prof. Anka Bulatović i prof. Rudika Gmajnić najavili su nastavak usješnih Erasmus projekata, čime se EUBD aktivno uključuje u međunarodnu razmjenu znanja.