Doc.dr Larisa Softić – Gasal

• Doc. dr Larisa Softić – Gasal
  • Rođena 01.03.1974. godine, Gračanica, Bosna i Hercegovina
  • Završen fakultet: Bosanski jezik i književnost, Filozofski fakultet, Univerzitet u Tuzli
  • Magistratura: Pozorište i drama, Filozofski fakultet, Univerzitet u Tuzli
  • Doktorat: Bosanski jezik i književnost, Filozofski fakultet, Univerzitet u Tuzli

Tema: “Bosanskohercegovačka kratka priča u doba tranzicije”

Biografija
Bibliografija
Monografije
Udžbenici, skripte, nastavni tekstovi
Naučni radovi

1. Dramatika Zlatka Toića, „Godišnjak“, 2003.
  2. Miodrag Žalica: Koautorstvo sa Safetom Pašalićem, „Razlika“, 2004.
  3. Treba čovjek spasiti dušu, Tmačaart“, 2004.
  4. Kada život postane osluškivanje, Tmaart“, 2004.
  5. Dominantna tematska uporišta u dramama Miodraga Žalice, „Nova škola“ 2005
  6. Lica i maske u dramama Fe Šehovića, „Godišnjak“, 2007.
  7. Potraga za vlastitim identitetom, Zeničke sveske“, 2013
  8. Short stories in the Balkans and contemporaryshort stories in the world, Human“, 2014.
  9. Priča kao samolegitimirajuća i samorefleksivna forma (na primjeru bosanskohercegovke kratke priče), Anafora“, 2015.
  10. Homogenost postmoderne pripovjedne situacije, Bosanski jezik“, 2016.
  11. mr.   Aid Mić, dr. Larisa SoftićGasal : Medijska degradacija identiteta nacionalnih manjina u savremenom bosanskohercegovkom društvu, “Medijski dijalozi”, 2017.
  •  PUBLIKACIJE:

1. Oneobičavanje stvarnosti (istraţivki rad) B-ELIM, Lukavac, juni 2007.
  2. Igra, knjiga poezije i kratkih priča, Planjax komerc, Tešanj, 2015.
  •  Dramatizacije
  1. 2004. dramatizacija neverbalne drame Dolno Solan, autorskog projekta Seada Đulića
Naučni skupovi, konferencije

• Drugi bosanskohercegovački slavistički kongres (Sarajevo, 2830. 5. 2015.), učesnica. Naziv izlaganja: „Motiv otuđenja kao dominantan faktor u sveukupnoj muzičkoj kompoziciji kratke priče tranzicijskog doba u Bosni i Harcegovini“.
  • Predavna Konferenciji u Banjoj Luci „Milenij opstojnosti bosanskoga jezika“ (24. 6. 2016.)
  •  Projekat “Naš jezik-to smo mi, u povodu Dana maternjeg jezika”
  • Projekat je realiziran u periodu 15.1.2012.22. 2. 2012.godine u saradnji sa Udruženjem nastavnika i profesora b/h/s jezika i književnosti TK; Larisa SoftićGasal je sudjelovala kao koautorica projekta pri Aktivu profesora b/h/s jezika i knjiţevnosti.
  • Ciljevi projekta su bili: opća briga o jeziku, njegovanje izvornosti i originalnosti, njegovanje novih vidova i metoda učenja, invetivnosti i kreativnosti kod učenika, promicanje ideje zajedništva te iniciranje korelacije među predmetima u zajedničkim projektima. Projekt su propratili: FTV, TV Hayat, Obiteljska televizija Valentino, Al Jezira, RTVTK, TV Slon, Radio Kameleon, te veliki broj webportala (Tuzlarije, bh.string, bportal, Turistički vodič...)

• 2.projekat povodom 1.marta, Dana nezavisnosti BiH pod nazivom Sretan ti rođendan BiH (Larisa SoftićGasal je autorica projekta čiji su ciljevi: razvijanje patriotskih osjećaja, proučavanje bliţe i dalje historije BiH, razvijanje komunikativnih i kognitivnih sposobnosti učenika, stvaralkih i estetskih funkcija). Vrijeme realizacije projekta je 20.2. 2013.1.3. 2013.
Ostalo

Učešće pri okruglom stolu

• Okrugli sto pod nazivom Poetika savremene bošnjačke drame održan je 1. 12. 2003. godine u Foajeu Narodnog pozorišta u Sarajevu. Moderatorica okruglog stola je dr.sc. Gordana Muzaferija, a mr.sc. Larisa SoftićGasal je učestvovala izlaganjem referata Dramatika Zlatka Toića.
  • Centar za dramski odgoj je 16.-18.maja 2008. godine održao u Granici 11. Festival dječijeg teatra Bosne i Hercegovine. Na Festivalu je, nakon selekcije, izvedeno jedanaest predstava iz cijele Bosne i Hercegovine. Larisa SoftićGasal je, pored učešća u žiriju, bila aktivna učesnica i okruglih stolova koji su se odvijali svaki dan Festivala nakon odgledanih predstava, te je na taj nin dala znajan doprinos razvoju dječijeg teatra u Bosni i Hercegovini.
  • Centar za dramski odgoj je 11.-12.maja 2013. godine održao u Granici 16. Festival dječijeg teatra Bosne i Hercegovine (dr.sc. Larisa SoftićGasal je, pored učešća u žiriju, bila aktivna učesnica i okruglih stolova).
  • Međunarodni naučni skup u Tivtu pod nazivom Medijski dijalozi, odan je 26. i 27. maja a 28.5. 2017. i okrugli sto sa svim izlagačima radova.

Učešće u radu žirija (književnost)

• Članica žirija za književnu nagradu Anka Topić“; od 52 prispjele knjige žiri (Anto Zirdum, Željko Grahovac i Larisa SoftićGasal) odabrane su tri pjesnikinje
  • Članica žirija za književnu nagradu „Grah za Iliju Ladina“ (2015.)

Promocije (recenzije i organiziranje književnih večeri)

• Tihe likvidacije“, Muhamed Mahmutović (januar/februar, Tuzla/Sarajevo, 2014.)
  •  Slavin poj“, Anto Zirdum (mart, 2014.)
  • „Margine“, Elis Bekt(maj, 2014.)
  • Volim crtati velika crvena srca“, Almir Alić (maj 2014.)
  • Skamenjeni“, Jasmina Hanjalić (mart, 2015.)
  • Tama srebrene svjetlosti“, Senada Cvrk Pargan (juni 2015.)
  • Hiljade bijelih nišana“, Mirsad Mustafić (2016.)
  • Igra“, promocija knjige poezije i kratkih priča na 4. Međunarodnoj umjetničkoj koloniji na Pagu (juni 2016.)