Stipendijski program “Stipendium Hungaricum” je počeo sa radom 2013. godine od strane Mađarske vlade čiji je osnovni cilj da pruži mogućnost stranim studentima da nastave svoje studije visokog obrazovanja na visokoškolskim ustanovama u Mađarskoj. Broj aplikanata i dobitnika stipendija u okviru ovog stipendijskog programa raste svake godine, kao i broj raspoloživih stipendijskih mjesta na visokoškolskim ustanovama u Mađarskoj. U akademskoj 2024. primljeno je više od 66.000 prijava za stipendiranje a dodjeljeno je skoro 4.500 stipendija. Također, u okviru stipendijskog programa “Stipendium Hungaricum” dostupne su i doktorske stipendije za zainteresovane kandidate iz Bosne i Hercegovine.
Karakteristike doktorskog programa (PhD program)
Doktorski programi (PhD programi studiranja) u Mađarskoj traju 2+2 (kompletno trajanje studija) ili 1 do 2 semestra (parcijalno trajanje studija) pri čemu se po uspješnom završetku studija stiče kvalifikacija PhD (kompletno trajanje studija) ili „Certificate of completion“ (parcijalno trajanje studija). Doktorski programi su podijeljeni u dvije različite faze:
prva faza (4 semestra) je za stručno usavršavanje i istraživanje,
druga faza (4 semestra) namijenjena je za istraživanje i disertaciju.
Na kraju prve faze doktorskog programa koji traje 4 semestra, doktoranti su u obavezi da polažu složeni ispit, gdje se ocjenjuje nastavni i istraživački napredak studenta. Doktoranti mogu nastaviti sa drugom fazom doktorskog programa studija nakon uspješno položenog složenog ispita. Iznos mjesečna stipendija različit je za dvije faze doktorskih programa.
Troškovi koji su pokriveni sa PhD stipendijskim programom
Obrazovanje bez školarina,
o Oslobađanje od plaćanja školarine.
Mjesečna stipendija,
o Doktorski nivo, prema važećem mađarskom zakonodavstvu iznos mjesečne stipendije je 140.000,00 HUF (cca. 350 EUR za prvu fazu doktorskih studija) i 180.000,00 HUF (cca. 450 EUR za drugu fazu doktorskih studija).
Smještaj,
o Besplatni smještaj u okviru studentskog doma ili kontribucija u iznosu od 40.000,00 HUF (cca. 100 EUR) za privatni smještaj za cijelo vrijeme doktorskih studija (studenti trebaju imati na umu da ako ne žive u studentskom domu koji pokriva besplatni smještaj za cijelo vrijeme studiranja iznos od 40.000,00 HUF nije dovoljan da pokrije troškove iznajmljivanja privatnog smještaja u većim gradovima, pogotovo u glavnom gradu u Budimpešti).
Zdravstveno osiguranje.
o Zdravstvene usluge u skladu sa važećim mađarskim zakonodavstvom (Akt LXXX iz 1997, nacionalna zdravstvena legitimacija ), te dopunsko zdravstveno osiguranje u iznosu od 65.000,00 HUF (cca. 160 EUR) na godišnjem nivou.
Važna napomena: Studenti trebaju da imaju na umu da školarina pokriva samo jedan dio troškova života za vrijeme studiranja u Mađarskoj. To znači da ne pokriva u potpunosti sve troškove života za vrijeme studiranja i studenti će vjerovatno trebati dodati vlastita sredstva. Svim aplikantima se savjetuje da provjere očekivane životne troškove u Mađarskoj u gradu u kojem žele studirati preko kalkulator troškova života klikom ovdje: http://www.studyinhungary.hu/living-in-hungary/menu/your-costs-of-living.html
Proces aplikacije
Osnovni aplikacioni dokumenti koji se moraju priložiti su sljedeći:
Online aplikacioni formular,
Motivaciono pismo,
Dokaz o nivou znanja engleskog jezika i njegov prevod na jezik odabranog studijskog programa u okviru Stipendium Hungaricium,
Dokaz o završenoj školi i njegov prevod na jezik odabranog studijskog programa u okviru Stipendium Hungaricium,
Plan istraživanja,
Pismo preporuke,
Izjava domaćeg (mađarskog) supervizora o predloženom PhD programu (ukoliko je potrebna),
Prepis ocjena i njegov prevod na jezik odabranog studijskog programa u okviru Stipendium Hungaricium,
Obavještavaju se student da se predavanja kod prof. dr Harisa Huseinagića zakazana za ponedjeljak, 18.11.2024. godine odgađaju. O terminima nadoknade studenti će biti naknadno obavješteni.
Nakon što je objavljena informacija da je Evropskom univerzitetu ”Kallos” Tuzla oduzeta licenca na području Tuzlanskog kantona, oglasio se njihov pravni zastupnik Mirnes Ajanović. Kako navodi, resorno kantonalno ministarstvo je oduzelo licencu za rad Univerzitetu koji broji više od 350 studenata. Time su kako naglašava, načinjeni brojni prekršaji i odredbe Zakona o upravnom postupku, Zakona o zabrani diskriminacije i Krivičnog zakona. Podnio je tužbu nadležnim organima.
”Ovdje se radi o zloupotrebi službenog položaja, nesavjesno obavljanje službene dužnosti, organizovanoj grupi, pa čak i povredi prava za jednako privredno poslovanje. Radi se o činjenicama, da su oni (Univerzitet) u aprilu dobili Rješenje kojim trebaju da otklone određene nedostatke, kao i većina univerziteta, gotovo svi. Tada im je dat rok koji ne može biti manji od godinu dana. Ministarstvo, umjesto da čeka godinu dana, nalaže da dostave svu dokumentaciju u roku od tri dana, što je nemoguće, jer nisu u prostoru u kome se trebaju nalaziti, u vlastitom prostoru, zbog nekih tehničkih nedostataka, donosi Odluku po istim činjenicama i zabranjuje rad.
Zakon o upravnom postupku po članu 28., propisuje da i tada se ima pravo dati šest mjeseci dodatnog roka. Sve se preskočilo, a omogućili su drugim ustanovama da rade, koje čak nisu upisane ni u sudski registar.
Danas ide tužba po osnovu Zakona o zabrani diskriminacije, u tom postupku Sud ima pravo i obavezu donošenja mjere osiguranja odnosno privremene mjere u roku od 24 sata. Može donijeti Odluku da Univerzitet nastavi raditi, do konačne odluke suda, da zabrani Ministarstvu da poduzima bilo kakve radnje koje će ugroziti poslovanje.
Očekujem da će već naredne sedmice Univerzitet nastaviti sa radom, kao što je radio i prije, da neće biti nikakvih smetnji”, ističe Ajanović.
NEZAKONIT AKT MINISTARSTVA OBRAZOVANJA TK PREMA EVROPSKOM UNIVERZITETU „KALLOS“, REZULTIRAO TUŽBOM I KRIVIČNIM PRIJAVAMA
Evropski univerzitet „Kallos“ Tuzla suočen je s diskriminatornim djelovanjem Ministarstva obrazovanja i nauke TK, koje je rezultirao nezakonitim oduzimanjem licence za rad ovoj visokoškolskoj ustanovi, ali i podnošenjem krivičnih prijava protiv odgovornih lica. Rješenje Ministarstva je doneseno bez objektivnog osnova i bez prethodnih konsultacija Agencije za razvoj visokog obrazovanja i osiguranje kvaliteta BiH, što je protivno uspostavljenoj sudskoj praksi.
DISKRIMINATORNI KRITERIJI
Ministarstvo obrazovanja TK primijenilo je diskriminatorne kriterije prema Evropskom univerzitetu „Kallos“ Tuzla u odnosu na druge obrazovne institucije koje rade u sličnim okolnostima, sa dodatnim rokovima za ispunjenje potrebnih uslova. Ovakav postupak je protivan osnovnim principima jednakosti i pravičnosti, što potvrđuje kršenje i Zakona o zabrani diskriminacije BiH.
POKRETANJE SUDSKOG POSTUPKA ZA ZAŠTITU PRAVA UNIVERZITETA I STUDENATA
Kantonalnom sudu u Tuzli podnesena je tužba na 43 strane, radi poništenja Rješenja i vraćanja licence, u cilju zaštite prava Univerziteta i 263 studenta, plus 91-og apsolventa i imatrikulanta, ukupno 354 studenta. Evropski univerzitet „Kallos“ Tuzla Ministarstvu obrazovanja je dostavio: Dokaz o Planu realizacije nastave na sedam fakulteta za 2024/25. akademsku godinu, ugovore za 111 angažovanih nastavnika/saradnika, te dokumentaciju o prostoru u Grand hotelu Tuzla i respektabilnom vlastitom poslovnom prostoru u objektu Robot, kod Solane, od oko 3.200 m2.
KRIVIČNE PRIJAVE PROTIV ODGOVORNIH LICA VLADE I MINISTARSTVA TK
Za zaštitu svojih prava i studenata, Evropski univerzitet “Kallos” obratio se sljedećim institucijama i organima: Kantonalnom sudu u Tuzli, tužbom za poništenje Rješenja Ministarstva obrazovanja i nauke TK, Instituciji Ombudsmena BiH, za poništenje i ukidanje Rješenja po osnovu ništavosti i pravu nadzora. Takođe, podnesena je krivična prijava Državnoj agenciji za istrage i zaštitu (SIPA) i Federalnom tužilaštvu FBiH protiv odgovornih lica u Vladi i Ministarstvu obrazovanja i nauke TK zbog povreda KZFBiH i KZBiH izvršenjem krivičnih djela: Povreda ravnopravnosti u vršenju privredne djelatnosti, Zloupotreba položaja i ovlasti, Nesavjestan rad u službi i Organizovani kriminal. Krivična prijava je podnesena i protiv odgovornih lica Službe za inspekcije poslove Grada Tuzla, zbog saučešća u nedostavljanju potrebnih podataka koji direktno dokazuju zabranjenu diskriminaciju.
Nakon dobijanja izvještaja nadležnih institucija o različitom postupanju u odnosu na druge ustanove i Evropski univerzitet „Kallos“, biće podnesena tužba i po osnovu Zakona o zabrani diskriminacije BiH, a sve sa ciljem donošenja sudskih odluka koje će zaštiti prava Univerziteta i studenata, uključujući i hitne mjere osiguranja, kako bi se nastavio rad Univerziteta već u narednoj sedmici.