NA EVROPSKOM UNIVERZITETU ODRŽAN XI MEĐUNARODNI NAUČNI SKUP

U petak, 19.05.2023. godine, u organizaciji Evropskog univerziteta u Brčkom, Evropskog univerziteta „Kallos“ Tuzla, Fakulteta za evropske pravno-političke studije u Beogradu, Visoke škole strukovnih studija za menadžment i poslovne komunikacije u Beogradu i Evropskog fakulteta „Kallos“ Beograd, uspješno je održan XI međunarodni naučni skup na temu Čovječanstvo pred izazovom vještačke inteligencije. U okviru plenarnog zasijedanja obratio se akademik prof. dr. Nedeljko Stanković, koji je izjavio da je počašćen što je domaćin ovakovog skupa barem jedanput godišnje i što se ovdje naučnici i stručnjaci okupljaju da razmjenjuju mišljenja i iskustva. „I ove godine vidim poznata lica prijatelja, kao i neka nova lica za koja se nadam da će osjetiti prijateljsku atmosferu na Evropskom univerzitetu. Neka Evropski univerzitet u Brčkom bude simbol našeg prijateljstva i okupljanja naučnika i stručnjaka iz svih krajeva svijeta“, kazao je profesor Stanković. Najavio je da će se iduće godine skup održati u novom univerzitetskom kampusu koji se prostire na preko 8.000 m2, a imaće i dodatnih 300 stambenih jedinica. Izgradnja kampusa je već sada pri kraju.

Skupu su se, u ime vlasti Brčko distrikta, obratili i gospodin Ivo Filipović, dopredsjednik Skupštine Brčko distrikta, i gospodin Zoran Bulatović, šef Odjeljenja za obrazovanje u Vladi Brčko distrikta BiH, koji su pozdravili skup i izrazili zadovoljstvo što su gosti iz cijele države i inostranstva danas došli u Brčko distrikt kako bi podijelili svoja iskustva i znanja, te na taj način doprinijeli u pronalaženju najboljih rješenja.

Evropski univerzitet je do sada uspješno organizovao deset naučnih skupova na sljedeće sljedeće teme, i to:

1. Pravo i izazovi u XXI vijeku -2103. godine;
  2. Korupcija -2014. godine;
  3. Katastrofe – prevencija i saniranje posljedica -2015. godine;
  4. Migracije u XXI vijeku – uzroci i posljedice – 2016. godine;
  5. Rad i stvaralaštvo u XXI vijeku -2017. godine;
  6. Aktuelni problemi visokog obrazovanja i nauke – 2018. godine;
  7. Modeli razvoja – iskustva drugih i naše mogućnosti – 2019. godine;
  8. Evropske i evroazijske integracije – prednosti i nedostaci – 2020. godine;
  9. Covid 19 – izazovi i posljedice – 2021. godine, i
  10. Sigurnost i kvalitet hrane – 2022. godine.

Na dosadašnjim naučnim skupovima odštampani su zbornici radova u više tomova, a publikovano je do sada preko 1400 radova. Na ovom skupu učestvuje preko 250 naučnika i stručnjaka, a koji su napisali ukupno 168 radova podijeljenjih u čak četiri toma, što je rekordan broj u odnosu na prethodne godine. Zbornik radova štampan je na 1.994 stranice u kojem se na sistematičan način sagledavaju koristi i opasnosti od vještačke inteligencije. Ovo pokazuje veliku zainteresovanost akademske zajednice, kao i stručne javnosti za ovaj naučni skup.

U toku plenarnog zasijedanja prezentovana su tri rada inostranih izlagača učesnika naučnog skupa, i to:

1) Univ. Prof. Dr. phil. Dr. habil. rer. oec. Wolfgang Rohrbach: Die Rolle der Künstlichen Intelligenz im Versicherungsbetrieb;

2) Prof. dr. Kirill Shevchenko: Development of Artificial Intelligence in Russia and Belarus’: Historical and Social Aspects, i

3) Akademik prof. dr. Vesna Vučković: Vještačka inteligencija – izazov za sudske postupke.

Organizator skupa svake godine uruči posebna priznanja zaslužnim učesnicima naučnog skupa koji su dali doprinos razvoju nauke. Ove godine dodijeljene su zlatne plakete sljedećim učesnicima skupa, i to:

1. AKADEMIKU PROF. DR. WOLFGANGU ROHRBACHU za poseban doprinos razvoju međunarodne saradnje;
  2. AKADEMIKU PROF. DR BRANKU VUČKOVIĆU za poseban doprinos razvoju pravnih nauka;
  3. AKADEMIKU PROF. DR VESNI VUČKOVIĆ za poseban doprinos razvoju pravnih nauka;
  4. AKADEMIKU PROF. DR SNEŽANI KOMATINI za poseban doprinos razvoju tehničkih nauka;
  5. AKADEMIKU PROF. DR. IVANU BALTI za poseban doprinos razvitku povijesnih znanosti;
  6. DR. KIRILLU SHEVCHENKO za poseban doprinos razvoju međunarodne saradnje;
  7. DR LAZI ROLJIĆU za poseban doprinos razvoju informatičkih nauka;
  8. DR. MUNEVERI OSMIĆ za poseban doprinos razvoju medicinskih nauka;
  9. DR. SC. ALENU BISKUPOVIĆU za poseban doprinos razvitku humanističkih znanosti;
  10. DR MILANKU ALADŽIĆU za poseban doprinos razvoju bezbjedonosnih nauka;
  11. DR BORI NINIĆU za poseban doprinos razvoju ekonomskih nauka, i
  12. SC. SANJI KANISEK za poseban doprinos razvitku zdravstvenih znanosti.

Ove godine su namjeravali biti gosti na naučnom skupu i profesori sa Robert Gideon Univerziteta iz Lusake, Republike Zambije. Međutim, zbog problema sa dobijanjem viza, ipak nisu uspjeli doputovati, ali su odlučili odati priznanje najzaslužnijim profesorima u ime Gideon Robert Univerziteta, i to:

1. Akademik prof. dr. Wolfgang Rohrbach;
  2. Akademik prof. dr. Rudika Gmajnić;
  3. dr. Kiril Shevchenko;
  4. dr. Mithat Tabaković;
  5. dr. Halid Žigić;
  6. dr. Anka Bulatović;
  7. dr. Albina Fazlović;
  8. Akademik prof. dr. Vesna Vučković, i
  9. Akademik prof. dr. Branko Vučković.

Akademik prof. dr. Branko Vučković se, u ime nagrađenih, srdačno zahvalio organizatorima naučnog skupa i zaželio svim učesnicima uspješan rad. Poslije kratke pauze, učesnici su se podijelili po tematskim sekcijama za pravne, ekonomske, političke, medicinske, pedagoške i tehničke nauke, gdje su pojedinačno prezentovali svoje radove.