Rasadnici znanja u službi razvoja poljoprivrede – Saradnja Evropskog univerziteta “Kallos” Tuzla i Planta d.o.o. Tuzla

Studenti Evropskog univerziteta “Kallos” Tuzla posjetili su lidera u proizvodnji sadnog materijala povrća Plant doo. Reč je o najznačajnijem rasadničko reproduktivnom centru, nosiocu proizvodnje sadnog materijala u zaštićenom prostoru u Bosni i Hercegovini.

Na površini od 5000 metara kvadratnih staklenika i više od 2000 metara kvadratnih plastenika u ovoj firmi se godišnje proizvede između 3 i 4 miliona sadnica, od čega million sadnica ranog rasada u toku zime. Takođe, na području opštine Živinice, organizovana je intenzivna proizvodnja krastavca kornišona na površini od 34 hektara.

Ovom prilikom dekanica Tehničkog fakulteta, prof. dr Jasminka Sadadinović razgovarala je s rukovodstvom firme o mogućnostima unapređenja saradnje u cilju stručnog osposobljavanja studenata poljoprivrede, imajući u vidu da je riječ o mehanizovanoj proizvodnji rasada uz primjenu savremene, najmodernije tehnologije i osnovnih ekoloških principa.

S načinom proizvodnje u Plantu studente je upoznao tehnički direktor Emin Rustenić, istakavši da se proizvodnja presadnica povrća odvija u tri turnusa: polovinom januara počinje rana proizvodnja namjenjena proizvođačima koji se bave ranim uzgojem povrća u zaštićenim prostoru Ova faza se završava tokom aprila, kada sledi ciklus proizvodnje sadnog materijala za otvoreni prostor, pri čemu je dominantna sadnica-presadnica krastavca. Treći turnus se odvija u jesenjem periodu za zimsku proizvodnju i odnosi se na presadnice salate. Imajući u vidu značaj ove firme za razvoj povrtlarstva u BiH, kao i nivo tehnologije koja se primjenjuje u proizvodnji rasada izuzetno je važno da se studentima poljoprivrede organizuje praktična nastava u Plantu, kao i mogućnost istraživačkog rada i publikovanja naučnih i stručnih radova, naglasila je doc.dr Jasmina Mijajlović, koja je ovom prilikom održala vježbe iz predmeta povrtlarstvo. Studenti Evropskog univerziteta “Kallos” Tuzla, ističu da su im vježbe u Plantu bile izuzetno zanimljive, kao i da sve što su vidjele za njih predstavlja novinu i poticaj za sticanje novih saznanja iz oblasti povrtlarske proizvodnje, koja se u ovoj firmi odvija u kontrolisanim uslovima, što podrazumjeva da se sadnice proizvode od kvalitetnog sjemena.

Pored navedene proizvodnje Plant je višegodišnji uvoznik bezvirusnog sadnog materijala jagode iz zemalja EU, najčešće iz Italije, čime se pozicionirao kao vodeći uvoznik i ove vrste sadnog materijala.

U narednom periodu intenzivirat će se saradnja Evropskog univerziteta Kallos i Planta doo Tuzla, zaključeno je ovom prilikom, kako kroz različite vidove praktične nastave, tako i organizovanjem stručnih predavanja i naučno istraživačkog rada. U Plantu ističu da je uz plasman proizvoda osigurana i prateća podrška, koja podrazumjeva stručni nadzor proizvodnje i konstantnu edukaciju kupaca, u najvećoj mjeri individualnih proizvođača povrća. U proteklih nekoliko godina akcenat je na edukaciji poljoprivrednih proizvođača zahvaljujući prisustvu 35 agronoma na području 50 opština u BiH. Agronomi se obučavaju za potrebe određenih projekata drugih pravnih lica u oblasti primarne poljoprivredne proizvodnje, na čemu će se intenzivno raditi u narednom periodu.