ODRŽAN ŠESTI MEĐUNARODNI NAUČNI SKUP NA EVROPSKOM UNIVERZITETU

Na Evropskom univerzitetu u Brčkom dana 13.04.2018. godine održan je šesti Međunarodni naučni skup pod nazivom Aktuelni problemi visokog obrazovanja i nauke. Skup su zajedno organizovali Evropski univerzitet Brčko i Evropski univerzitet „Kallos“ Tuzla. Na skupu je učestvovalo preko 250 naučnika i stručnjaka iz Bosne i Hercegovine i drugih zemalja svijeta (Srbija, Hrvatska, Crna Gora, Slovenija, Njemačka, Austrija, Rusija, Bjelorusija, Grčka, Ujedinjeni arapski emirati). Izloženo je ukupno 128 radova koji su objavljeni u zborniku radova, koji se sastoji od tri toma. Zbornik radova dostupan je u univerzitetskim bibliotekama.

Učesnike skupa u ime organizatora pozdravili su rektor Evropskog univerziteta Brčko distrikt akademik prof. dr. Zoran Milošević i rektor Evropskog univerziteta „Kallos“ Tuzla akademik prof. dr. Nedeljko Stanković. U ime Tuzlanskog kantona učesnicima skupa i gostima obratio se mr. Senad Alić, predsjednik Skupštine Tuzlanskog kantona, koji je istakao kako se Tuzlanski kanton zalaže za razvoj visokog obrazovanja i podržava naučne manifestacije ovakvog karaktera.

U uvodnom izlaganju na ključne probleme u visokom obrazovanju ukazao je prof. dr. Borislav Petrović iz Sarajeva, dok su izložena dva rada stranih učesnika na plenarnom zasijedanju, i to: Die Bedeutung geschichtsorientierter Ausbildung für die Zukunftsplanung, autora akademika Univ. Prof. Dr. Dr. Habil. Wolfganga Rohrbacha iz Austrije, kao i rad na temu In Search of Sustainable Development, autora prof. dr. Kirilla Shevchenka iz Bjelorusije.

Organizatori naučnog skupa ove godine su uručili nekoliko zlatnih plaketa za doprinos razvoju nauke zaslužnim pojedincima, i to:

• Akademiku prof. dr. Branku Vučkoviću za poseban doprinos razvoju nauke krivičnog prava;
  • Akademiku prof. dr. Vesni Vučkoviću za poseban doprinos razvoju nauke krivičnog prava;
  • Akademiku Univ. Prof. Dr. Dr. Habil. Wolfgangu Rohrbachu za poseban doprinos razvoju ekonomskih nauka;
  • Akademiku prof. dr. Mladenu Bodiroži za poseban doprinos razvoju ekonomskih nauka;
  • dr. Mirku Kuliću za poseban doprinos razvoje nauke upravnog prava;
  • dr. Kirillu Shevchenku za poseban doprinos razvoju istorijskih nauka, i
  • dr. Borku Barabanu za poseban doprinos razvoju humnaističkih nauka.

Po završetku plenarnog zasijedanja, nakon kraće pauze, učesnici su se podijelili u šest srodnih sekcija, gdje su prezentovali svoje radove. Ovdje su učesnici imali mogućnost da, uz diskusiju i davanje odgovora na pitanja, razgovaraju o problemima visokog obrazovanja i nauke i iznesu prijedloge poboljšanja uočenih problema.

I na kraju, nakon cjelodnevnog rada, učesnici su imali priliku i za prigodno druženje i upoznavanje na svečanoj večeri organizovanoj u hotelu Jelena.