NA EVROPSKOM UNIVERZITETU ODRŽAN VII MEĐUNARODNI NAUČNI SKUP

Na Evropskom univerzitetu u Brčkom u petak, 5. aprila 2019. godine održan je VII međunarodni naučni skup, kojeg su organizovali Evropski univerzitet Brčko distrikt i Evropski univerzitet „Kallos“ Tuzla, a na temu Modeli razvoja – iskustva drugih i naše mogućnosti.

Plenarno zasijedanje otvorio je rektor Univerziteta akademik prof. dr. Nedeljko Stanković svojim pozdravnim govorom, u kojem je, između ostalog, podsjetio učesnike skupa na nekoliko značajnih činjenica, i to:

• da ovaj međunarodni naučni skup organizuju Evropski univerzitet Brčko distrikt i Evropski univerzitet „Kallos“ u Tuzli;
  • da nam je ovo 7. po redu međunarodni naučni skup, a kao univerzitet u Brčkom postojimo 8 godina, dok u Tuzli 4 godine, kao i
  • da je do sada je održano 6 međunarodnih naučnih skupova na sljedeće teme, i to:
  1. Pravo i izazovi u XXI vijeku – 2013. godine;
  2. Korupcija – 2014. godine;
  3. Katastrofe – prevencija i saniranje posljedica – 2015. godine;
  4. Migracije u XXI vijeku – uzroci i posljedice – 2016. godine;
  5. Rad i stvaralaštvo u XXI vijeku – 2017. godine, i
  6. Aktuelni problemi visokog obrazovanja i nauke – 2018. godine.

Na svim ovim skupovima odštampan je zbornik radova u tri toma, a koji je sadržavao oko 120 radova, što znači da je na našim skupovima do sada publikovano preko 700 radova.

Na današnjem naučnom skupu odazvalo se preko 250 naučnika, a koji su napisali 126 radova. Radove smo, što je takođe, praksa koja se rijetko susreće, objavili u istoimenom zborniku, tako da autori mogu u izvještaje o radu da ubilježe zaista zaslužene bodove. Radovi će biti dostupni na našoj službenoj web-stranici što će doprinijeti i većoj citiranosti autora.

Rektor je, takođe, naglasio da na našoj međunarodnoj konferenciji učestvuju naučnici iz Austrije, Sjedinjenih Američkih Država – Univerzitet Harvard, Rusije, Bjelorusije, Ukrajine, Grčke, Srbije, Crne Gore, Hrvatske, Slovenije, Italije, Dubai, Katar, Egipat, Sjeverne Makedonije i, naravno, BiH.

Učesnicima naučnog skupa obratio se i dr. Anto Domić, dogradonačelnik Brčko distrikta BiH, sa pozdravnim govorom ističući da je došao da dã potporu našem Univerzitetu i ovome što radimo.

U toku plenarne sjednice tri su uvodničara izložila svoje radove, i to:

1. Prof. dr. Joseph Vincent Thakuria, Harvard Medical School, Boston;
  2. Akademik Univ. Prof. Dr. Dr. Habil. Wolfgang Rohrbach, University of Vienna, Wien, i
  3. Prof. dr. Kirill Shevchenko, Russian State Social University, Minsk.

U nastavku plenarne sjednice dodijeljen je počasni doktorat – honoris causa akademiku prof. dr. Muhammadu Abdul Aziz Al Bakeru.

Dodijeljena su i priznanja istaknutim pojedincima – naučnim radnicima, kao i naučnim i naučno-istraživačkim institucijama, i to:

Akademiku prof. dr Branku Vučkoviću, za poseban doprinos razvoju nauke međunarodnog krivičnog prava;

Akademiku prof. dr Vesni Vučković, za poseban doprinos razvoju nauke međunarodnog krivičnog prava;

Prof. dr Vladimiru Soltanovič Džatiev,  za poseban doprinos razvoju nauke krivičnog prava;

Prof. dr. Muhamedu Smajiću, za poseban doprinos razvoju političkih nauka;

Akademiku prof. dr. Dževadu Termizu, za poseban doprinos razvoju političkih nauka;

Akademiku prof. dr. Rudiki Gmajniću, za poseban doprinos razvoju medicinskih nauka;

Doc. dr Viktoru Mišenko, za poseban doprinos razvoju istorijskih nauka;

KommR Emmy Schrott, za poseban doprinos razvoju prijateljstva između Štajerske i južnoslavenskih zemalja;

Akademiji medicinskih znanosti Hrvatske, za poseban doprinos razvoju medicinskih znanosti, a koje je u ime Akademije preuzeo akademik prof. dr. Zdravko Ebling;

Evropskoj akademiji nauka Beograd, za poseban doprinos razvoju nauke, a koje je u ime Akademije preuzeal akademik Snježana baronesa Rajačić;

Hrvatskoj akademiji znanosti i umjetnosti, za poseban doprinos razvoju znanosti i umjetnosti, a kje je u ime Akademije preuzeo akademik prof. dr. Andrija Nikić;

Akademiji za umjetnost i kulturu u Osijeku, za poseban doprinos razvoju umjetnosti i kulture, a koje je u ime Akademije preuzela prof. dr. Helena Sablić Tomić;

Institutu za opštu i fizičku hemiju Beograd, za poseban doprinos razvoju prirodnih nauka, a koje je u ime Instituta preuzeo dr. Stevan Blagojević;

Opštoj bolnici Medigroup Beograd, za poseban doprinos razvoju edukacije iz oblasti medicine, a koje je u ime Opšte bolnice preuzela gospođa Marija Rabrenović;

East West Bridge u Bosni i Hercegovini, za poseban doprinos razvoju civilnog društva, a koje je u ime Asocijacije preuzeo gospodin Robert Jovanović;

Asocijaciji rektora privatnih univerziteta / sveučilišta u Bosni i Hercegovini, za poseban doprinos razvoju visokog obrazovanja, a koje je u ime Asocijacije preuzeo prof. dr. Mirko Puljić;

Institutu za srpsku kulturu – priština, za poseban doprinos razvoju srpske kulture, a koje je u ime Instituta preuzeo prof. dr. Dragan Tančić, i

European Academy of Sciences and Arts Salzburg, za poseban doprinos razvoju nauke i umjetnosti, a koje je u ime Akademije preuzeo akademik Univ. Prof. Dr. Dr. Habil. Wolfgang Rohrbach.

Po završetku plenarnog zasijedanja, učesnici skupa su se podijelili u šest različitih sekcija, već prema naučnim poljima na kojima su vršena istraživanja, da bi izložili rezultate svojih istraživanja.

U večernjim satima učesnici naučnog skupa su se družili na svečanoj večeri uz prigodnu muziku u hotelu Jelena u Brčkom, gdje su nastavljeni korisni razgovori i razmijenjena iskustva i mišljenja.