Doc.dr Dragana Aleksić – obavještenje za studente

Obavještavaju se studenti koji slušaju predmete Književnost, Metodiku početnog čitanja i pisanja, Metodiku BHS jezika, da me mogu kontaktirati na e – mail gagalukic86@hotmail.com
Povodom nastave, tema za seminarske radove, literature, prezentacija, raznih pitanja obaveza i zaduženja, pripremanja ispita, kao i bilo kakvih drugih nejasnoća…

Doc.dr Dragana Aleksić

SAOPŠTENJE UDRUŽENJA STUDENATA MEDICINE „ MEDICALL“

Kao studenti Medicinskog fakulteta Evropskog univerziteta „Kallos“ u Tuzli osjetili smo potrebu i dužnost da se obratimo javnosti povodom novonastale situacije u Tuzlanskom kantonu. Do prije dva dana u Tuzli nije bilo pozitivnih slučajeva kada govorimo o COVID-19. Bilo je i za očekivati da će se ubrzo pozitivni slučajevi pojaviti i u našem Kantonu. Nažalost, prvi pozitivan slučaj zabilježen je kod medicinske sestre koja je sve do pojave prvih simptoma predano radila i njegovala pacijente. Nakon informacija, koje su brzinom svjetlosti plasirane na društvenim mrežama, oboljela medicinska sestra, inače zaposlenica Medical Institute Bayer (nekadašnji Centar za srce) u Tuzli, našla se u centru javnog linča. Mnogi građani su se ponijeli neodgovorno pišući na društvenim mrežama mnoge prijetnje upućene oboljeloj, ali i zaposlenicima MIB – a. Također, vrlo je važno napomenuti kako se i ostali sugrađani pogođeni infekcijom svakodnevno susreću s porukama osude. Nažalost, niko od oboljelih nije lišen kritika i prijetnji. Zaista Vas molimo da u ovim nadasve teškim trenucima budete podrška oboljelima, da ih ne krivite, jer vjerujte nito od njih nije pogođen ovom bolešću, a da je to želio.  Dajte svoj doprinos u borbi protiv ove pošasti, tako što ćete ostati u svojim domovima. Kada god Vam je teško i dosadno sjediti u sigurnosti svoga doma, pomislite na naše heroje koji se svakodnevno bore za nas. Sada imate priliku da sjedeći u svojim domovima spasite svijet, iskoristite je, jer druge prilike biti neće !

Koristimo priliku da se ovim putem zahvalimo našim herojima u bijelom. Obraćamo se Vama, koji ste u ovim teškim trenucima na prvim linijama u borbi protiv COVID-19 infekcije. Hvala Vam na predanosti, zalaganju, hvala Vam za neprospavane noći, hvala Vam što postojite. Hvala Vam što svakodnevno svoje živote stavljate u službu zdravlja svojih sugrađana i time rizikujete da izgubite i vlastiti život. Također, veliku zahvalnost dugujemo našim uvaženim profesorima, docentima, asistentima koji su do jučer bili u ulozi predavača, te su se preko noći našli u žarištu pandemije.

Poštovani građani, molimo Vas i apelujemo da ne vjerujete dezinformacijama, kojih u ovim trenucima ima na pretek. Molimo Vas da pustite nadležne službe da obavljaju svoj posao, jer su oni jedini sposobni da ovo sve zaustave. Nemojte vršiti pritisak na medicinsko osoblje i na oboljele, jer su oni u ovim trenucima u najkompleksnijoj situaciji. Molimo Vas da to cijenite!

Iako strah predstavlja prirodno stanje i nije dobro kada odsustvuje, u ovim vremenima strah i panika mogu nam samo naštetiti. Na samom kraju apelujemo na sve naše studente i građane da se striktno pridržavaju mjera propisanih od strane nadležnih službi. Redovno perite ruke, sapunom i vodom, održavajte higijenu, jer higijena je pola zdravlja. Time pomažete i sebi , ali i drugima.

Kao studenti medicine, dajemo punu podršku svim zaposlenicimama Univerzitetskog kliničkog centra Tuzla i Medical Institute Bayer. Također, naše misli su uz sve one koji su pogođeni ovom pošasti.

S poštovanjem,

Udruženje studenata medicine „ Medicall“